Průvodce výběrem hodinek

Hodinky potřebují čas. Bez něj by neztratily jen jednu ze svých fundamentálních funkcí, ale také charakter. Proto jim ho musíme věnovat. A to hlavně předtím, než si je vůbec navlékneme na zápěstí.

Navíc čas strávený u nás na prodejně je výjimečný. Postaráme se o vás i vaše očekávání. Konzultovat ale můžeme i po telefonu nebo písemně. Námi sestavený průvodce vám ukáže, jak s výběrem vůbec začít. Od čeho se odrazit a nad čím přemýšlet.

Mechanika nebo quartz – nejsou hodinky jako hodinky

Hodinové strojky jsou fascinující. Precizní a složité. A taková není jenom jejich podstata, ale také vše, co s nimi souvisí. Využití, funkce i jejich vzájemné rozdíly. Pokud tedy nevíte, co vlastně hledáte, ozvěte se nám. Víme, na co se zeptat a co vám můžeme nabídnout. Orientujeme se na trhu a známe všechny klady i zápory jednotlivých typů.

Základy jsme rozebrali v článku, který se věnuje oběma mechanismům. Na ty méně obvyklé koncepty jsme pak sepsali pár řádků zvlášť. Tady vám ukážeme pouhé zjednodušení jejich funkcí i našeho doporučení.

h24595331_detail2

Quartzové hodinky pro outdoor nadšence i puntičkáře

Přesnější, bez starostí. Quartzové strojky jsou poháněny bateriemi a není nutné je natahovat. Díky odolnosti vůči otřesům se „nerozcházejí“. Nevýhodou ale je nutnost pravidelné výměny baterie – cca jednou za dva roky.

Bateriově poháněné hodinky tak nalezneme ve všech chytrých hodinkách. Je to v podstatě masové řešení, jehož kouzlo nespočívá v tradici, ale především v přesnosti.

vybrat quartzové hodinky

Mechanika pro milovníky řemeslné tradice

Mechanické hodinky patří k hodinářské historii. Jsou znakem preciznosti, lidského intelektu i kreativity. Každý kus je tak mistrovským dílem a investicí do budoucnosti. Vynikají totiž několikanásobně vyšší životností než strojky bateriové.

U natahovacích strojků je potřeba ruční nátah jednou za pár desítek hodin. Automaty jsou poháněny rotorem, který reaguje na pohyb ruky. Ani jeden typ tak neobsahuje elektroniku. Jemná mechanika je však náchylnější na otřesy a hodinky pak mohou být o pár vteřin nepřesné.

vybrat mechanické hodinky

Kompromis?

Existují i kompromisy v podobě tzv. hybridů. Ty kombinují přesnost quartzů s unikátností mechanických strojků. Můžete tak poslouchat klasické tikání a zároveň si být jisti přesností každé vteřiny.


Na co se ptát, než začnu vybírat

Existuje pár základních otázek, které vám mohou značně usnadnit proces výběru. Po jejich zodpovězení budete znát priority a zjistíte, jaké hodinky vlastně hledáte a co od nich očekáváte.

Za kolik?

Každý nákup začíná určením cenové hladiny – tedy určení nejvyšší částky, kterou jste ochotni utratit. To, co od hodinek očekáváte, by se také mělo odrazit na vámi zvoleném maximu. Pamatujte, že kvalitní hodinky jsou investicí. Ať už do designu, speciálních funkcí nebo sociálního kapitálu. Nešetřete zbytečně. Vždyť jde často o něco, co vás bude provázet celým životem.

Pro koho?

Ať už vybíráte cokoliv, vybíráte to pro někoho. Pro sebe? Tak to máte o něco jednodušší a budete se řídit svými pocity. Pro manžela, dceru nebo dobrou přítelkyni? Opusťte na chvíli své preference. Nemyslete na co, co se líbí vám. Co byste od hodinek očekávali, nebo jak by měly vypadat. Naopak si promítněte, co daný člověk nosí. Jestli na něm vídáte výrazné doplňky nebo je to minimalista. Outdoor nadšenci budou mít nejspíše jiné priority než milovníci klidných vycházek po městě.

Nezapomínejte ani na tělesné proporce. Tenká zápěstí často „neunesou“ vizuální tíhu velkých pouzder. Při výběru se zkrátka snažte myslet na vše. Nesoustřeďte se jen na estetiku, ale i praktické funkce či komplikace. A jejich reálné využití.

Kdy, kam a proč?

Typy hodinek můžeme rozdělit podle mnoha parametrů. V záplavě funkcí a materiálů může být náročné se zorientovat. Respektive zjistit, co vlastně odpovídá naší představě.

Začněme tedy vymezením příležitosti. Ta ukrývá informace o tom, kdy, kam a proč si bude majitel své nové hodinky brát. A především to, co je jeho prioritou.

DSC_3341

1. Společenské hodinky

Společenské hodinky slouží primárně jako módní doplněk, ale zároveň i znak společenské prestiže a sociálního statutu. Bývají minimalistické, nejčastěji analogové. Většina lidí by je označila slovem elegantní. Vídáme je často na společenských událostech, pracovních schůzkách, ale také v každodenním životě. Dají se jednoduše schovat po dlouhý rukáv a perfektně sedí na kůži.

Nejsou zatíženy ani funkcemi. Nalezneme u nich maximálně datumovku. Řemínek se často volí kožený a ladí se k celkovému outfitu. Celkový design je čistý, jemný. Tento typ navíc nepodléhá módním trendům a často je považován za univerzální a nadčasový.

vybrat společenské hodinky

2. Sportovní hodinky

Masivnějším hodinkám, které bychom nezařadili do sekce společenské, říkáme sportovní. Jsou to hodinky, které jako sportovní vypadají nebo jsou opatřeny nejrůznějšími funkcemi – nejčastěji chronografem a tachymetrem. V takovém případě najdeme jak klasické analogy, tak modely digitální. Ty navíc často disponují i možností měření srdečního tepu, krokoměrem nebo třeba monitoringem spánku a stresu.

Pro mnohé sportovní nadšence je zásadním měřítkem voděodolnost a celková životnost. V takovém případě volíme modely, které jsou k potápění či outdoorovým výkonům přímo určeny. Pro plavce a šnorchlování doporučujeme minimálně voděodolnost 100M, pro rekreační potápěče s dýchacím přístrojem 200M a pro profesionální 300M.

vybrat sportovní hodinky

3. Módní hodinky

Designové modely a díla známých módních návrhářů představují samostatnou kategorii. Alfou a omegou se stává design. Často se jedná o výrazné či extravagantní hodinky neobvyklých tvarů či zdobené krystaly a kamínky.

U tohoto typu je primární jejich vizuální podoba. Nebývají tedy navíc opatřeny zvláštními funkcemi. Zato ale zrcadlí trendy, módní vlny a nebojí se ani experimentů.

vybrat módní hodinky

DSC_3321

4. Smartwatches

Díky propojení s chytrým telefonem poskytují nadstandardní uživatelský komfort. Můžete si tak vybrat z modelů, které budou primárně sloužit jako „telefon na ruce“ nebo sáhnout po hodinkách, které nabízejí i propracované fitness benefity. Pestrá nabídka designů navíc uspokojí vyznavače elegance a minimalismu stejně jako sportovní typy. Ze své podstaty jde ale o modely digitální (nebo analogově-digitální), dnes již převážně s kvalitním dotykovým displejem.

Základním typem jsou tzv. fitness náramky. U těch najdete typický krokoměr, měření srdečního tepu a počet spálených kcal. Komplexnější sporttestery k tomu přidávají navíc možnost sledování aktivit a fungují v podstatě jako váš osobní trenér. U obou typů ale naleznete materiály, které jsou příjemné a odolné vůči pocení.

vybrat smartwatches

 


Různé materiály, různé priority

Otázka materiálu přímo vychází z předchozího bodu. Jaké vlastnosti jsou pro nás prioritní? Kolik toho mají hodinky vydržet a čemu je hodlám vystavovat?

Řemínek

U řemínku rozhoduje často pouze vizuál. Přitom každý z materiálů nabízí jiné vlastnosti, životnost i doporučený způsob zacházení. Vždyť je to pásek, který obepíná celé naše zápěstí. Náš komfort tak závisí právě na správném výběru.

DSC_3312

1. Kov

Kovové tahy jsou nejčastěji vyráběny z ušlechtilé oceli nebo titanu. Jsou odolné. V případě titanu i poměrně lehké a vhodné pro alergiky. Naopak u oceli počítejte s větší hmotností. Design nezůstává pouze u typických chladných odlesků. Naopak. Speciální povrchové úpravy nabízejí širokou barevnou škálu včetně zlaté, rosegold nebo bicolor.

2. Kůže

Řemínek může být buďto lepený, nebo prošívaný. Ten je odolnější. Pro každodenní nošení se navíc nebojte sáhnout po hovězí nebo buvolí kůži, která je dostatečně pevná. Často se užívá i kůže telecí či vepřovice.

Vyznavači jedinečných materiálů a luxusu volí kůži z krokodýla, aligátora, varana, ještěra či krajty. Tyto šupinaté typy jsou ale o něco náchylnější k praskání a hodí se spíše na výjimečné události. Nicméně žádnou kůži nedoporučujeme vystavovat nadměrné vlhkosti. Zbytečně tak přichází o své jedinečné vlastnosti.

3. Pryž, silikon

Nejčastěji se objevují na sportovních modelech. Jsou lehké, příjemné a vysoce odolné. Nevadí jim ani časté namáčení a vystavování extrémním podmínkám.

4. Textil

Textilní pásky vynikají především svou designovou variabilitou. K jejich výrobě se užívá kvalitní nylon, který je lehký, prodyšný, ale zároveň odolný. Díky jeho cenové dostupnosti si lidé často pořizují rovnou více barevných variant, které střídají.

5.Keramika

Maximálně odolná proti poškrábání, lehká a příjemná. Zároveň ale křehká. Keramické materiály se v hodinářství užívají především u high-end značek. Na ruce je skutečně komfortní. Nestudí, netíží a je antialergická. Jediné, co ji může ohrozit je nechtěný pád z výšky.

Sklíčko

Odolnost – základní měřítko, které se při výběru sklíčka zohledňuje. Nicméně parametrů ke zvážení je mnohem více a i zdánlivě levný plast může být u některých modelů ideální variantou.

1. Safírové

Safír bývá většinou stručná odpověď, když se někdo zeptá, co je nejlepší sklíčko. Tvrdší je v podstatě jen diamant, a tak je téměř nemožné ho poškrábat. Díky tomu se označuje jako nejodolnější. Zároveň ale také nejdražší. Nicméně při tvrdém nárazu se tříští na drobné, ostré úlomky.

2. Minerální

Nejběžnějším typem je sklíčko minerální. Je pružné, odolné vůči tlaku a krásně čiré. Oproti sklu safírovému ale nenabízí tak vysokou odolnost vůči poškrábání. O stupeň vyšší odolnost najdeme u minerálních sklíček Hardlex, které si patentovala společnost Seiko. Jde o povrchovou úpravu, která dodává větší tvrdost při zachování odolnosti proti tlaku. Nicméně stále nedosahuje hodnot safíru.

3. Plastové

Ideální sklíčko do dětských hodinek. Je odolné vůči nárazu, dostatečně pružné a jeho primárním účelem nebývají dlouhodobě vynikající optické vlastnosti. Právě proto, že se poměrně snadno poškrábe. Nicméně pokud dojde k jeho rozbití, netříští se na drobné kusy. Je tak bezpečné a minimalizuje pravděpodobnost úrazu. Navíc je skutečně levné, a tak jeho častější výměna tolik nevadí.

4. Gorilla Glass

Levnější varianta odolného sklíčka proti poškrábání. Díky svým vlastnostem je často volen do dotykových smart hodinek. Je hladké, odolné a krásně čiré. Tvrdostí se nachází mezi sklíčkem minerálním a safírovým.

 


Jak chytré jsou chytré hodinky?

Všestrannost, synchronizace a dostupnost. Chytré hodinky nabízejí pestrou škálu funkcí a možností. Některé jsou v podstatě základem všech modelů na trhu, jiné najdeme jen u vyšších tříd. Proto si zas a znovu ujasněte, co od hodinek očekáváte a k čemu je budete primárně využívat.

DSC_3337

Základní funkce

Klasické chytré hodinky slouží především jako prodloužená ruka vašeho mobilního telefonu. Dominantou jsou tak aplikace, které umožňují jejich maximální vzájemné propojení a nabízejí co možná největší uživatelský komfort.

Smart notifikace

Vše, na co vás během dne upozorňuje váš mobilní telefon, budete mít stále při ruce. A na ruce. Příchozí zprávy, upozornění ze sociálních sítí nebo e-maily. Některé hodinky navíc umožňují i přímé vyřizování hovorů. K přenosu dat mezi zařízeními se využívá zabezpečený bezdrátový protokol Ant+.

Vibrační upozornění

Notifikace, alarmy případně sportovní aktivity budou signalizovány vibracemi. Jde o jednu ze základních funkcí, kterou najdeme u většiny přístrojů. Je diskrétní. Vás upozorní, ale okolí nevyruší.

Stopky

Chronograf na hodinkách slouží k měření časových úseků. Objevuje se i jako komplikace u mechanických hodinek. Některé typy umožňují i záznam mezičasu nebo uložení měřených časů. Ideální pro sportovce a závodníky.

Budík

Funkce, při které se v nastavený čas ozve zvukový signál nebo se spustí vibrace. Ocení ji především lidé, kteří jsou stále někde na cestách nebo usínají ve sdílených ložnicích (a ložích).

NFC platby

Bezhotovostní platby jsou pohodlné, rychlé a bezpečné. Díky zabudovanému NFC nemusíte hledat peněženku nebo mobil a můžete platit přímo hodinkami. Pokud je tohle jeden z vašich primárních požadavků, zkontrolujte si kompatibilitu hodinek a vaší banky.

Režim 12/24

Umožňuje výběr ze dvou klasických formátů – 24hodinového a 12hodinového.

Funkce pro sledování aktivity

Jedny z nejčastěji vyhledávaných funkcí jsou ty, které sledují naší denní aktivitu. Nejen, že si můžete lépe zmapovat svou fyzičku a progres, ale slouží i jako silný motivační nástroj pro zlepšení životního rytmu. Hodinkám s takovými funkcemi pak říkáme fitness náramky (základní varianty) nebo sporttestery (komplexnější modely).

Záznam pohybu

Pomocí akcelerometru hodinky reagují na pohyb ruky (na zrychlení a zpomalení). Využívá se k rozsvícení displeje nebo jako krokoměr. Jde o základní funkci většiny fitness náramků a sporttesterů. Pokud hodinky navíc obsahují gyroskop, operují i s tím, jestli sedíte, ležíte nebo stojíte. Pro sledování vystoupaných pater či dosaženého převýšení je potřeba barometr či výškoměr. Malá GPS jednotka zase pomáhá s dokonalejším zmapováním vašich tras.

Monitoring tělesné aktivity

Většina chytrých hodinek dnes disponuje alespoň základními funkcemi – měření srdečního tepu a počítání kroků. Tepová frekvence pak může být snímaná přímo čipem v hodinkách, nebo se do nich přenáší pomocí hrudního snímače. Častá je také možnost sledování spánkové aktivity. Díky tomu zjistíte, kolik času během noci strávíte v REM a non-REM spánku. Tedy kolik reálného času na regeneraci vašemu tělu a mysli poskytujete. Pokročilejší verze nabízejí i možnost výběru z různých režimů. Hodinky se tak přizpůsobí aktivitě, kterou zrovna provozujete a v hodinkách nastavíte.

Stále častěji je využíván i monitoring míry stresu. Vzhledem k tomu, že jde o jeden z hlavních faktorů neblaze působící na naše zdraví, obrací na něj pozornost i výrobci. Hodinky vás při zvýšené hladině upozorní vibracemi a poskytnou například návod na uklidňující dýchání.

Odhad hodnoty VO2

Zjednodušeně řečeno jde o stav vaší fyzičky. Hodinky pomocí všech změřených údajů počítají, kolik kyslíku je vaše tělo schopné maximálně využít. Nicméně tyto údaje jsou pouze orientační. Pro přesné výsledky je nutné navštívit laboratorní měření.

Výpočet spálených kalorií

Po zkombinování vaší fyzické aktivity, konstituce a všech sledovaných údajů dojde k výpočtu spálených kcal. 

Alarm na neaktivitu

Pokud se dlouho nacházíte ve statické pozici, hodinky zavibrují nebo graficky upozorní na delší neaktivitu. Při dlouhé kancelářské práci vás tak nutí k příjemnému protažení, případně během dne motivuje k častějšímu pohybu


Komplikace, které dělají život jednodušší

Mechanické hodinky nenabízejí tolik možností. Jsou blíže klasickému řemeslu a tradičnímu mechanismu. Nicméně i u nich nalezneme rozdíly – tzv. komplikace, jak se jim v hodinářské terminologii také říká.

CAR5A8K_FT6172_03

Kalendář

Základní typy ukazují den v měsíci, některé ale i den v týdnu, měsíc a rok. Věčný kalendář je speciální komplikací, která ukazuje přesný datum bez ohledu na délku měsíce či přestupný rok. Jde o precizní mechanismus, který nevyžaduje každoroční restartování.

Datumovka

Nejčastěji je datum (den v měsíci) zobrazen pomocí číslice v malém okénku, výjimečněji pomocí malého ciferníčku. Některé modely zobrazují i den v týdnu.

Stopky a tachymetr

Stopky slouží ke klasickému měření časových úseků, zatímco tachymetr pomáhá určit průměrnou rychlost pomocí stopovaného času a předem určené vzdálenosti. U analogových hodinek k tomu slouží tachymetrická stupnice na lunetě.

Šroubovací korunka

Využívá se především u hodinek určených k potápění a plavání – zajišťuje totiž větší voděodolnost. Pro nastavení času tak nestačí klasické vytažení, ale korunka se musí nejprve povolit šroubováním. Po zašroubování zpět se docílí opět maximální voděodolnosti.

Tourbillon

Přezdívaný také jako „královská komplikace“. Poprvé ho uvedl do chodu Abraham Louis Brequet v roce 1975 (patentován 1801). Sloužil původně ke kompenzaci rozdílů chodu v různých polohách – tedy minimalizaci nepřesností. Krokové kolo a setrvačka jsou umístěny v kleci, která se pravidelně otáčí a stabilizuje.

Stvořen byl pro kapesní hodinky. U moderních náramkových jde především o důkaz mistrné hodinařiny a preciznosti. V kombinaci s průhledným dýnkem je tak tento skvost možné pozorovat v chodu.

 

Čím víc, tím líp?

Spíše by se asi hodilo říct, že zde vítězí kvalita nad kvantitou. Jako autorizovaní prodejci luxusních světových značek víme, že skutečný um a mistrná práce je vykoupená cenou. Ale také odolností, přesností a promyšlenými tahy. Zaměřte se především na původ hodinek a společnost, která za jejich konstrukcí stojí.

U nás víte, odkud hodinky pocházejí. Máte jistotu, že s nimi získáte i kvalitní servis a osobní péči. Tu vám věnujeme před, během i dlouho po nákupu. Ať už osobně, telefonicky nebo on-line.


Tabulka velikostí pouzder a řemínků

Aby hodinky dokonale seděly na ruce, je potřeba zvolit vhodnou velikost. A to nejen řemínku, ale také pouzdra. Rozměry vždy vybírejte s ohledem na tělesnou konstituci a celkový vizuál. Ovšem nic nenahradí možnost si hodinky přímo vyzkoušet.

Pokud se k nám na prodejnu nedostanete, můžete si navléct alespoň naši šablonu. Stáhněte, vytiskněte a zkoušejte.

Velikosti hodinek a řemínků

Jak měřit velikost pouzdra?

U pouzdra měříme průměr – bez tlačítek a korunky. Tedy od kraje přes střed číselníku po protilehlý kraj.

Jak zvolit správnou velikost řemínku?

Rozhodující jsou pro nás hned dva údaje. Délka, která se odvíjí od obvodu našeho zápěstí a rozteč mezi nožkami pouzdra (tedy jeho šířka). Pokud kupujete nové hodinky, budete většinou řešit jen délku. Tu doporučujeme volit tak, aby byla vůle alespoň 1 cm až 2 cm. Kožené řemínky jsou dodávané ve standardních rozměrech – většině lidí tedy sednou. U větších zápěstí pak řešíme individuální možnost doobjednání řemínku ve větší velikosti přímo u výrobce. 

V případě pořizování samostatného pásku si změřte i rozteč vašich hodinek. Najdeme skutečně malé rozměry okolo 6 mm, ale také pouzdra s 26 mm.