Bohematic: výrobní proces hodinek

O tom, že jsme rozšířili nabídku hodinek o českou značku Bohematic jsme vás již informovali. Ale ještě jsme vám neukázali, jak hodinky, kousek po kousku, vznikají. Není to žádná pásová výroba, ale každý kousek hodinek projde rukami zkušených hodinářů. Proto si hodinky může každý nechat upravit dle svého. Chcete na vteřinovou ručku svůj symbol? Není problém. Chcete hnědý řemínek s červeným prošitím? I tohle vám připraví přímo na míru.  

vp-pouzro-viko-luneta@1x

V prvním kroku návrhu nového modelu hodinek Bohematic jsou definovány funkce a komplikace kalibru s respektem k charakteru modelu. Ve spolupráci se švýcarskými manufakturami pak vznikne strojek, který je unikátně vyrobený pro naše hodinky. Například pro kalibr hodinek Minor jsme navrhli skeletování můstků, tvar nosiče závaží, dekorace a skeletovaný datový věnec. Věnec je vyroben ve spolupráci s českými firmami a je kompletován a dekorován našimi hodináři. Každý strojek můžeme ještě dále individualizovat dle vašeho přání.

Pouzdro hodinek, jejich víko i luneta mají originální design, který vzniká v naší režii od prvního nápadu, přes skici, 3D modely a 2D výkresovou dokumentaci. Následná výroba polotovaru ze základního materiálu, jehož původ je v našem případě vždy v Evropě, probíhá ve Švýcarsku. Surové polotovary dále ručně dokončujeme v naší hodinářské dílně. Při mechanickém dokončování povrchu každého dílu vybíráme z technologií, jejichž estetický výsledek se velmi liší - od zrcadlově leštěné plochy, přes rozmanité broušené struktury, stejně tak i saténově lesklé nebo matné tryskané povrchy. Krásné jsou i kombinace těchto povrchů. U některých modelů se dokončené díly zušlechťují následným navázáním jiného chemického prvku na povrch, čímž dochází například ke změně barvy a mechanických vlastností základního materiálu. Možnosti finální dekorace těchto dílů jsou také široké a velmi rozmanité. I díky nim pro vás může vyrobit skutečný unikát, který na jiném zápěstí nenajdete.

vp-pouzro-viko-luneta@1x

Číselník je velmi náročný na výrobu. Nejprve je potřeba vyrobit jeden naprosto precizní trezorový etalon číselníku. Následně je etalon kopírován pomocí elektrochemického procesu, díky kterému, laicky řečeno, vyrostou číselníky nové. A to jsme teprve na začátku. Následuje obrábění polotovaru a celá řada dekoračních technologií, jako je například galvanické pokovení, vsazování indexů, tisk grafiky a další. Jistě se dá pro výrobu číselníku použít i jednodušší postup, ale nikdy nedosáhnete takových estetických možností, jako nabízí právě tato metoda. Na výrobě číselníků spolupracujeme s českou firmou Liss a.s., která má v tomto odvětví mnohaletou tradici. Číselník dále dekorujeme luminiscenční barvou nebo tiskem grafiky podle vašeho přání.

vp-sklo-pouzdra@1x

Sférická skla na našich hodinkách Bohematic nejsou technicky skla, ale safírové krystaly opracované do konkrétního tvaru přesně dle představy designerů. Skla používaná v hodinkách Bohematic mají původ ve Švýcarsku a jejich vnitřní strana je zušlechtěna bezbarvou antireflexní vrstvou. Safír volíme z jednoho prostého důvodu: je velmi odolný poškrábání. Oblíbenou metodou dekorace tohoto dílu hodinek je tisk individuální grafiky.

Frézovaný tvar hodinové a minutové ručky nám umožňuje kombinovat různé povrchové úpravy – například leštěné hrany s broušenými nebo tryskanými plochami. Galvanické pokovení ruček zachová původní strukturu povrchu a vytvoří velmi hezký detail. Výroba těchto ruček je často doprovázena ještě jednou dekorační technikou, a to nanášením vrstvy luminiscenčního materiálu. K tomuto dekorování, které má nejen estetický ale i funkční význam, je potřeba mikroskop, vykrývací pero a pevná, pečlivá ruka zkušeného hodináře.

vp-centralni-sekundova-rucka@1x

Centrální sekundová ručka sice není na hodinkách tím nejdůležitějším indikátorem co se funkce týče, ale my ji na hodinkách vnímáme jako jeden z nejkrásnějších detailů. Od promyšleného designu přes grafické zpracování výrobních dat až po ruční dokončení polotovaru je její výrobě věnována maximální pozornost. Zrcadlový lesk povrchu ručky, kterého hodináři dosáhnou po náročném výrobním postupu, bývá často akcentován metalickou modrou barvou. Té se docílí tradičním žíháním materiálu nad plamenem. Základem úspěchu je rovnoměrná distribuce tepla, neboť výsledná barva kovu je velmi citlivá i na změnu teploty v řádu jednotek stupňů. Zákazníci, kteří vnímají ručku stejně jako my, si ji zpravidla nechají dekorovat monogramem, nebo ornamentem, který je jim blízký. Pak nás výroba "vteřinovky" baví o to více. A chcete-li mít tuto ručku například červeně lakovanou, rádi vám vyhovíme.

Tvar náboje centrální vteřinové ručky vzniká soustružením základního materiálu a následným ručním dokončením. Vybírat můžeme z mnoha estetických variant mechanického dokončení povrchu - od zrcadlově leštěné plochy, přes rozmanité broušené struktury, stejně tak i saténově lesklé nebo matné tryskané povrchy. Krásné jsou i kombinace těchto povrchů. K dosažení kýženého vzhledu je nezbytný poslední krok – galvanické pokovení, které dá náboji tu správnou barvu a zároveň zachová strukturu povrchu. Náboj je možné lakovat lesklými i matnými barvami, čehož využívají nejvíce ti, kteří chtějí do vybraného modelu hodinek zakomponovat i svou oblíbenou barvu. Někomu by se mohlo zdát, že tolik práce s tak titěrnou věcí snad ani nemá smysl, ale výsledek nadělá hodně parády a určitě to za to stojí.

REMEN@1x

Korunka hodinek je onou pomyslnou třešničkou na dortu, proto si na ní dáváme velmi záležet. Od počátečního návrhu až po finální dekorování jí věnujeme hodně času. Stejně jako u dalších dílů hodinkového pouzdra je polotovar korunky dokončován v naší hodinářské dílně. Na korunku lze uplatnit téměř všechny dekorační techniky, čehož je zákazníky velmi často využíváno.

Ručně šitý řemen z dílny SimaPrague k našim hodinkám neodmyslitelně patří. Díky této spolupráci mohou naši designéři tvořit opravdu svobodně a s jistotu, že jejich návrh bude projde precizním rukodělným zpracováním. Velkou výhodou oproti sériově vyráběným řemenům je možnost individualizace barvy, tvaru, délky, nebo barvy prošití.

Podívejte se na celou nabídku hodinek Bohematic, která se dělí na dvě modelové řady: Bohematic Minor a Bohematic Graphic Sutnar.