Průvodce výběrem šperků

Jak vybrat správnou velikost náramku?

Dokonale zvolený náramek by neměl být jen estetickým pohlazením, ale měl by být i příjemný vašemu zápěstí. Neměl by škrtit, stahovat nebo vám naopak sklouzávat. Výběr správné velikosti je tak naprosto zásadní.

DSC_3706 (1)

Raději neodhadujte, ale měřte

Skutečně, zabere to jen pár sekund. Stačí vám proužek papíru, provázek nebo obyčejný krejčovský metr.

  1. Oviňte provázek nebo proužek papíru těsně kolem nejširšího místa zápěstí. Pevně, ale aby neškrtil.
  2. Fixem udělejte značku v místě, kde vznikne spoj.
  3. Změřte si délku a k té přičtěte 1 až 1,5 cm podle toho, jak volný náramek preferujete.

A co pevné náramky?

Pokud vám do oka padl pevný (tzv. bangles) náramek, nevystačíme si s pouhým obvodem. Na rozdíl od toho klasického není ohebný a pro určení správné velikosti je potřeba znát průměr zápěstí. Oválné, kroužky, otevřené i se sponou – pro všechny pevné náramky doporučuji následující postup.

  1. Ruku položte dlaní dolů na papír. Vyznačte si na papíře místa v nejširším bodě vašeho zápěstí. Tak získáte vnitřní průměr delší strany náramku.
  2. Ruku otočte na bok a zopakujte postup z předchozího bodu.
  3. K výsledným rozměrům doporučuji vždy přičíst několik mm. Pevný náramek vám totiž nebude s rukou splývat, jako je tomu u náramků klasických.
  4. Nebojte se sáhnout po větším. Pokud naměříte průměr, který přesně odpovídá uvedeným mírám, zvolte raději větší velikost.

Ale co když se jedná o dárek? V případě, že nemáte možnost zápěstí změřit, vystačíme si i s odhadem. Průměrné ženské zápěstí měří 16 cm, zatímco průměrné mužské se pohybuje kolem 18 cm.

Bojíte se, že netrefíte správnou velikost? Nemusíte, rádi vám šperk vyměníme za takový, který vám dokonale padne.

Jak vybrat náušnice?

Nejčastěji nošené a nejvíce na očích. Přívlastky, které dokazují to, jak důležitý správný výběr náušnic vlastně je. Víte, ošklivé náušnice neexistují. Všechny jsou osobitým šperkem. Ozdobou a dokonalým detailem. Pokud ale nevíte, co hledáte (ať už sobě, nebo pro kohokoliv jiného), je dobré mít na paměti pravidlo třítvar, zapínání a barva.

1. Barva

Prvním krokem by určitě měl být výběr barvy. Lépe řečeno barevného odstínu. V tomto případě záleží na mnoha faktorech. Jedním z klíčových je ale podtón pleti. Na olivové pleti vyniknou šperky v zlatých a rose gold tónech. Naopak u studených fototypů je lépe sáhnout po stříbrné, oceli a bílém zlatě.

Jaký mám podtón pleti?

Lidé mají často tendenci zaměňovat podtóny s opálením. Například světlé zrzky mají často teplý podtón, ačkoliv je jejich pleť alabastrově bílá. Barva vlasů, očí, ale i jemných žilek v obličeji. To vše vám pomůže určit, do jaké skupiny se řadíte.

  • Teplý fototyp mívá často zrzavé až tmavě hnědé vlasy. Na svět se koukají zelenýma nebo hnědýma očima a žilky se zdají být lehce do zelena.
  • Naopak u studených podtónů hledejte blondýnky a tmavovlásky s modrými odstíny.

Dobrou zprávou ale je, že většina z nás se řadí do tzv. neutrální palety. Ta snese jak zlaté, tak chladivé odlesky či jemné rose gold. Záleží spíš na celkovém ladění.

A především na tom, v čem se dobře cítíte. A to platí vždy.

Tip: Pokud volíte náušnice jako dárek, zaměřte se na to, co dotyčná nosí. Vídáte na ní klasické žluté zlato, nebo spíše chladné stříbro? Vybírejte podle toho. Kombinovat materiály a odstíny je dnes sice naprosto běžné, ale v tomto případě je to skutečně zbytečný risk.

2. Tvar náušnic i obličeje

Náušnice, podobně jako obočí, tvoří rám vašeho obličeje. Proto je důležité soustředit se na rysy, s kterými mají tyto šperky tvořit dokonalý celek

calvin-klein-luxusni-kruhove-nausnice-groovy-kj8qme000100_1456080920190311125924 (1)

  • Pecky

Vídáme je nejčastěji. Jsou univerzálním typem, který bude lichotit všem tvarům obličeje. Mohou být minimalistické i výrazné. S barevným kamenem nebo malou perličkou. Hodí se k black tie stejně jako ke casual outfitu. Šperk, který nikdy nebude středem pozornosti, ale dokáže zaujmout.

  • Kruhy a kroužky

Různé velikosti i provedení. Velké kruhy podtrhnou především hranatý, diamantový a srdcový obličej. Opticky zjemní ostré rysy. Krokem vedle nejsou ani pro oválný, tedy ten nejsymetričtější, obličej. Výrazným kruhům se často vyhýbají ženy s kulatým obličejem. Přitom stačí zvolit správný typ. Ideální jsou tenké kruhy, které dosahují alespoň pár centimetrů pod bradu.  

U drobných kroužků je to jednoduché. Jsou podobně univerzální jako pecky, takže budou vypadat přirozeně na komkoliv.

  • Visací náušnice

S kameny či bez, dlouhé, kapkovité nebo spirály. Visacích náušnic existuje celá řada. Jedno mají ale společné – jsou výrazné. Na první pohled zaujmou. Pokud jsou ale dobře zvoleny, nikdy vás nezastíní. Pouze doplní. Slušet budou především kulatému a srdcovému tvaru obličeje. Nicméně padnou i ženám s oválným nebo hranatým obličejem. Ty z nás, které se pyšní protáhlými rysy se, navzdory všeobecnému přesvědčení, nemusí vůbec bát. Tyto elegantní linie dokonale doladí houpací šperky.

3. Zapínání

Poslední faktor při výběru je čistě praktický. Důležité je zvážit, kam a jak často chcete náušnice nosit. Některá zapínání jsou bezpečnější, s jinými se zase mnohem lépe manipuluje.

typy-zapínání (1)

Pevné

  • Puzeta

Patří k nejoblíbenějším typům. Puzetové zapínání běžně najdeme na peckách nebo jiných drobných náušnicích. Jednoduše se nasazuje i sundává. Díky malým rozměrům je decentní a nepůsobí rušivě. Zároveň ale díky tomu hrozí při neopatrné manipulaci riziko ztráty puzety.

  • Šroubek

Šroubky se podobají puzetám, ale konec tyčinky má na sobě navíc drážky. Do těch se šroubuje matička (tzv. balonek). Šperk tak pevně drží v ušním lalůčku a jen tak nevypadne. Subtilní rozměr působí decentně a neruší celkový vizuál.

  • Klasický patent

Najdete ho jak u delších visacích, tak kratších náušnic. Nejen, že se jednoduše nasazuje, ale navíc patří i k bezpečným typům zapínání. Náušnice je v ušním lalůčku zajištěna pomocí mechanické klipsy, která brání vypadnutí šperku.

  • Francouzské zapínání

Decentnější obdoba klasického patentu. Zapínání je totiž celé skryto ušním lalůčkem, a tak nenarušuje celkovou podobu šperku. Elegantně působí především u kratších náušnic. Kolíček se žlábkem drží šperk bezpečně v ušním lalůčku. Nicméně není vhodný na spaní – před ulehnutím doporučujeme náušnice sundat.

  • Zapínání kloubem

Nejčastěji jsou k vidění u kruhových náušnic. Šperk je opatřen kloubem, při jehož ohybu je možné zacvaknout tyčinku do protější strany. Jde o poměrně bezpečný typ zapínání. Zvláště pak, pokud je kloub náročnější zlomit.

Volné

  • Závěs

Využívány jsou především u visacích náušnic. Šperk musí zatížit ušní lalůček natolik, aby šperk nevypadl. Manipulace s nimi je jednoduchá a rychlá. Před spaním je ale potřeba náušnice sundat.

Tip: Oboustranné náušnice, které poprvé představil módní dům Dior. Decentní, ale rafinované. Typ, který nepřiznává zapínání, ale je ze všech stran elegantní. Ze všech stran krásný.

Náušnice vám nesedí? Nevadí, rádi vám je vyměníme za takové, který budou dokonalé.

Jak vybrat správnou velikost prstenu?

Tak, aby pevně objímal, ale nesvíral. Šel jednoduše navléci, ale nesklouzl při lehkém mávnutí rukou. Zkrátka aby nebyl jen krásný, ale také dokonale padl.

DSC_3911 (1)

Ideální je zajít přímo k nám do butiku. Prsten si vyzkoušíte, osaháte a uvidíte, jak na ruce vypadá. Pokud jsme pro vás z ruky, můžete perfektní velikost prstenu zjistit hned dvěma způsoby. Buďto změříte obvod svého prstu nebo vnitřní průměr prstenu, který již doma máte.

  • Vnitřní průměr získáte obkreslením vnitřní hrany perfektně padnoucího prstenu a následným změřením průměru (spojnice nejširších bodů kružnice).
  • Obvod prstu nejjednodušeji změříte pomocí provázku. Pevně ho obtočte kolem prstu a vyznačte fixou body v místě spoje. Následně změřte délku od jednoho bodu k druhému.

Prsten jako překvapení

Prsteny jsou často součástí velkých životních milníků i každodenních radostí. V obou případech jsou ale často překvapením. Zjištění správné velikosti se tak zdánlivě komplikuje. 

Můžete zkusit:

  1. půjčit si prstýnek, který už má. Změřte nebo ho rovnou vezměte k nám
  2. změřit obvod prstu ve spánku. Stačí jemná stužka nebo tkanička. Samozřejmě jde o riskantní krok, ale vyplácí se.
  3. vyptávat se. Kamarádů, rodiny nebo i nenápadně toho, pro koho je prsten určen.

Vždy se ale ujistěte, že zjišťujete míry správného prstu. Velikosti se totiž u každého prstu mohou lišit. Roli hraje i zda jde o levou nebo pravou ruku. Pokud tedy sháníte prsten na prsteníček levé ruky, potřebujete znát obvod prsteníčku levé ruky. Ne pravého prostředníčku nebo levého malíčku.

Nedělejte si starosti. Pokud velikost netrefíte, nevadí. Prsten vám u nás vždy rádi vyměníme nebo upravíme.

Na co ještě myslet?

  • Pokud se rozhodujete mezi dvěma alternativami, doporučujeme v případě širších prstenů zvolit větší variantu. Naopak u prstenů do 6 mm šířky tu menší.
  • V případě, že máte větší klouby, myslete na to i během výběru. Zvolte raději větší prsten, který vám možná bude volnější, ale přes kloub rozhodně nesklouzne.
  • Nejběžnější velikosti dámských prstenů se pohybují mezi 50 až 60 mm, u pánských jsou zase typické obvody 58 až 67 mm.
  • U zlatých prstenů se dá velikost lehce poupravit, což je jejich ohromná výhoda.

Pokud si stále nevíte rady a tápete, obraťte se na nás. Nebo rovnou přijďte k nám do butiku

DSC_3907 (1)