Mechaniky, automaty, baterkáče a další… II. díl

V prvním díle jsme si popsali standardní technologie hodinek jakými jsou např. mechanický pohon s ručním a automatickým nátahem a technologie quartz. V dnešním díle se podíváme na ty méně obvyklé jako např. Spring Drive, ladičkové hodinky a Kinetic.

Spring drive
 
Spring drive je technologie společnosti Seiko, která zvyšuje přesnost chodu hodinek. Jedná se o quartz nebo mechaniku? Pohon hodinek s technologií Spring Drive je stejný, jako u jiných automatů — rotor natahuje pero pérovníku, který pak přenáší energii na strojek. Rozdíl spočívá ve formě regulace kroku strojku — místo mechanické regulace kotvou a krokovým kolem s vláskem, reguluje Spring Drive krok strojku magnetickým polem (viz ukázka výše). Hodinky s technologií Spring Drive tak kombinují mechanickou krásu strojku s přesností quartzu.

Ladičkové hodinky
 
Ladičkové hodinky jsou podobné těm s technologií Spring Drive v tom, že nemají krokové kolo, které by regulovalo chod strojku. Na rozdíl od technologie Spring Drive, kde je použit elektromagnet, u ladičkových hodinek se používá oscilátor ve tvaru malé ladičky, která je elektronicky udržována na kmitočtu 360 Hz. Kmitavý pohyb oscilátoru-ladičky se pak přes západku a rohatkové kolo přenáší na ručkové soukolí. Rohatkové kolo ladičkových hodinek představovalo ve své době (pol. 20. stol.), s průměrem 2,4 mm, 300 zuby, zubovou roztečí pouze 0,025 mm a tl. kola 0,04 mm, skutečný výkřik techniky.

Kinetic
 
Kinetic, stejně jako Spring Drive, je technologie japonské značky Seiko. Podobně jako u Spring Drive, kombinuje i Kinetic quartzovou technologii s technologií mechanických hodinek. U hodinek Kinetic se přenáší energie z rotoru na cívku, která energii mechanickou mění na energii elektrickou, která hodinky pohání. Hodinky mají i akumulátor, který přebytečnou energii ukládá.

zdroje: chronomag.cz, seikowatches.com, watch-universe.com

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení