Historie veletrhu BaselWorld

Již po sto první otevře 22. března 2018 své brány ve švýcarské Basileji hodinářský veletrh BaselWorld*. Nebudeme přehánět, když řekneme, že se celý hodinářský svět upíná právě k tomuto datu. Skoro 1.000 vystavovatelů představí zhruba 100.000 návštěvníků své nejnovější modely, na kterých pracovali v posledních letech a které krok za krokem odtajňovali na přelomu a začátkem roku 2018. Jaká ale je historie veletrhu?

První léta veletrhu

Přestože se úplně první přehlídka hodinek v Basileji uskutečnila již 15. dubna 1917 pod názvem Schweizer Mustermesse, nejednalo se o první BaselWorld, protože vystavovatelé hodinek a šperků byli součástí veletrhu zaměřeného na všechny hlavní obory švýcarského průmyslu. Mezi prvními hodinářskými firmami, které se veletrhu zúčastnily, byl např. Tissot, Longines a Thommen.

V následujících letech přitahoval veletrh stále více a více hodinářských firem, a tak byly v roce 1926 otevřeny první prostory výlučně pro hodináře a šperkaře v místě, kde dnes stojí Hala 1. Rostoucí vliv hodinářského průmyslu vyvrcholil v roce 1931, kdy se v samostatném pavilonu uskutečnil první opravdový BaselWorld pod názvem Švýcarský veletrh hodinek.

Baselworld se zvětšuje a otvírá světu

Postupem času se z veltrhu stala událost, na které nesměl nikdo chybět a kde se představovaly ty největší novinky ze světa hodinařiny. Patek Philippe se poprvé objevil na BaselWorld v roce 1932 a v průběhu let se stal jedním z hlavních lákadel. Společnost Heuer (dnes TAG Heuer) se představila v roce 1934. Další z nejvýznamnějších vystavovatelů v historii BaselWorld, firma Rolex, se poprvé objevila na BaselWorld až roku 1939.
Je zajímavé, že až do roku 1972 zůstaly brány BaselWorld zavřené všem nešvýcarským společnostem, a to nejen tradičním německým a francouzským manufakturám, ale i asijským hodinářským firmám jako SEIKO, které v té době zaplavovaly světový trh svou horkou novinkou — dostupnými quartzovými hodinkami. Změna přišla až s rokem 1972, kdy se veletrhu zúčastnily francouzské, německé, italské a britské firmy. O 14 let později, kdy se brány veletrhu otevřely všem firmám z celého světa.

Současný Baselworld

S expanzí veletrhu v 90. letech 20. století se začalo uvažovat o přemístění do jiných prostor. Myšlenka na stěhování tradiční přehlídky hodinek však, zcela očekávaně, vyvolala bouři nevole. Na místo stěhování tak započaly práce na rozšíření výstavních prostor, které skončily v roce 1999. V roce 2013 byly navíc zmodernizovány výstavní prostory podle návrhů švýcarské architektonické kanceláře Herzog & de Meuron, která vtiskla výstavním prostorám o výměře přes 140.000 m2 osobitý vzhled. Hypnotický kruhový perforovaný průzor je opakovaným motivem propagačních materiálů veletrhu.

*pro jednoduchost používáme v textu současný název

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení