Jak poznat originál

Není nad kamennou prodejnu. Záruka kvality a originality všeobecně spočívá v solidním prodejci, který spolupracuje s oficiálním dovozcem konkrétní značky. Rozmach internetových nákupů ale nahrává různým pochybným prodejcům uvádějícím prodej originálů hodinek většinou „nakoupených“ v zahraničí.

Prvním nejvýraznějším znakem padělaných, nebo neoficiálně sestavených hodinek známých výrobců švýcarských značek, je přehnaně nízká cena. Pokud někdo nabízí hodinky např. TAG Heuer, nebo podobnou špičku mezi hodinářskými firmami za 250,- Kč, je od pohledu jasné, že s originálem nemá tento výrobek nic společného.

Zkušenosti padělatelů a pochybných prodejců jsou v dnešní době tak daleko, že tzv. „fejky“ hodinek nechávají vyrábět převážně v Číně ve velmi věrohodném zpracování. Jedná se o poměrně dražší záležitost v řádech 5 000 Kč, ale také tyto kousky pořídíte i za cca 20 tisíc Kč. Zde se jedná o zdařilé kusy, které se jen tak rozpoznat nedají. U padělků horší kvality se může zákazník zaměřit na tyto části:

  • Sklo: zpravidla bývá plastové, vypouklé, nebo minerální nebroušené zapuštěné,
  • Funkce: není nad to, vyzkoušet uváděný chronograf v praxi. 99% levnějších „fejků“ uvádí chronograf (stopky), dokonce mají stopovací tlačítka, ale těmi se nespustí nic, nebo se přehodí datum, který je vyobrazen místo čítače stopek,
  • Materiál: zpravidla se jedná o obecný kov nápadně lesklé barvy, který je naopak nepříjemný, ostrý – špatně opracovaný. A výrazně váhově lehčí,
  • Logo: při snaze vyrobit věrohodné logo značky, ať už na ciferníku hodinek, nebo na sponě náramku, dochází k deformaci detailů, plastické zvětšeniny nebo nezdařené barevné kombinace.

 

U kvalitnějších plagiátů se lze zaměřit na vyražené číslo modelové řady daného typu hodinek. Toto malé specifické číslo bývá často vyraženo zezadu hodinek v oblasti uchycení tahu. Strojky zde bývají kvalitní, přesto nejsou stejného kalibru, jako udává originální výrobce. V případě fungujících „fejků“ s věrohodným logem není od věci kontaktovat oficiální servis dané značky a zaplatit poplatek za diagnózu hodinek. Hodinář zcela jistě určí pravost a kvalitu hodinek.

Dalším pomocným kritériem originálních hodinek je nápis Swiss made. Všechny hodinky švýcarské kvality používají toto spojení a mají na něj oprávnění. Většinou je uvedeno ve spodní části ciferníku. I tento nápis se dá samozřejmě „odbornými“ padělateli doplnit.

Je proto na každém zákazníkovi, aby zvážil riziko nákupu od pochybných prodejců, kteří v převážné většině tvrdí, že jsou tyto hodinky dovezeny z Ameriky. Ano, v Americe, ale třeba i v Asii se dají sehnat originály luxusních značek v jiných barevných kombinacích, které působí jako „fejky“, ale jsou určeny pouze pro tento trh a jejich cena rozhodně nebude čtvrtinou doporučené maloobchodní ceny u obchodníků v ČR.

Pravý hodinkový nadšenec si zvolí vždy originální hodinky a nikde není řečeno, že se musí jednat o hodinky za padesát tisíc. Vždyť výběr kvalitních a pravých hodinek je tak obrovský….