Certina: Dlouhá historie inovací

Společnost Certina byla původně založena jako bezejmenná manufaktura na strojky a hodinkové součástky bratry Alfredem a Adolfem Kurthem v roce 1888. Kompletní hodinky začala firma vyrábět až o 18 let později pod jménem Grana — jménem odvozeným od latinského názvu pro město Grenchen (lat. Granacus), kde společnost dodnes sídlí. Roku 1938 společnost změnila své jméno naposledy, a to na dnešní Certina — z latinského certus (čes. přesný, spolehlivý, jistý).

Po 130 letech nepřerušeného provozu se nyní může společnost pochlubit několika milníky ve světě hodinařiny: jako jedna z prvních společností začala vyrábět náramkové hodinky, jako první vyrobila digitální hodinky (mechanické ovšem) a systém DS znamenal opravdový průlom v ochraně vodotěsných hodinek i proti nárazu.

První digitální hodinky na světě

I když si pod slovem “digitální” většina lidí představí hodinky s displejem z tekutých krystalů, které zažily opravdový boom od 70. let 20. století, slovo “digitální” je ve skutečnosti odvozeno z anglického digit — číslice nebo prst, které pochází z latinského digitus. Jde tedy o formu zobrazování času — ne o formu pohonu hodinek. Díky tomu lze model Certina z roku 1936 na obrázku výše označit za první digitální hodinky na světě.

DS system: Systém dvojité ochrany

V polovině 50. let 20. stol. chtěl tým pod vedením Philippa Kurtha navrhnout co nejodolnější náramkové hodinky. Po nespočtu experimentů nakonec přišli s konstrukčním řešením dvojité ochrany (DS, resp. “Double Security”), které kromě konvenčního Incablocu tlumilo nárazy hodinek také elastickým kroužkem po obvodu strojku (viz č. 9 na obr. výše). Navíc nechali mezi strojkem a víčkem pouzdra prostor, aby při nárazu na dýnko nedošlo k nárazu do strojku a podobně aby při nárazu do sklíčka měl strojek vůli a nenarazil do dýnka zvrchu. Kromě výše zmíněných inovací také přidali těsnění dýnka a pouzdra (viz č. 5 na obr. výše), extra tlusté plexisklo a zesílené šroubovací dýnko.

1_zOnyUee49qvnw5Mtr5r_cg

Výsledkem byly velmi robustní hodinky s vodotěsností 200 metrů, které vydržely náraz při pádu ze 6 metrů, závod v kole automobilu nebo v odpal v hokejovém puku. Důkazem o tom, o jak skvělé řešení šlo, je fakt, že systém DS používá Certina, s menšími úpravami, dodnes (viz obr. výše).

Biorytmy pod kontrolou

V 70. letech 20. století se těšila velké popularitě teorie tělesných bioritmů, resp. teorie, že naše tělesná, duševní a emoční výkonnost je ovlivněna biologickými cykly. Podle této teorie jsou tyto cykly individuální, ale je možné si je vypočítat na základě našeho data narození a zjistit, ve které fázi Měsíce jsme nejvýkonnější a ve které méně. V době této módy přišla Certina jako první na světe s modelem Biostar, který o těchto cyklech svého nositele informoval barevnými disky. Červený a bílý disk představoval 33denní duševní biorytmický cyklus; modrý a bílý disk 28denní emoční biorytmický cyklus; a zelený a bílý disk 23denní tělesný biorytmický cyklus.

zdroje: hodinkee.com, vintagecertinas.ch, certina.com, wikipedia.com, revolution.watch

https://www.helvetia-hodinky.cz/certina

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení