Co je to PVD úprava?

PVD, resp. physical vapour deposition přeloženo do češtiny znamená „nanášení odpařením z pevné fáze”. Co si pod tím představit? Jednoduše řečeno jde o nanášení tenkých vrstev např. karbidu titanu (v případě Tag Heuer) v mikrometrové tloušťce na např. pouzdro hodinek vyrobené z nerezové oceli.

1_gwMN8watgnNJcIP58Z3t1Q

PVD pouzdro TAG Heuer Carrera CV2A84.FC6394


Jak se dělá PVD úprava?

Nanášení na povrch hodinek probíhá ve vakuové komoře při teplotách 150–500 °C, a to buď napařováním nebo naprašováním, kdy se nanášený materiál spojuje s podkladem na molekulární bázi. Výsledkem jsou hodinky s velmi tvrdým, korozi, kyselinám, otěru a vysokým teplotám odolným povrchem jakékoli barvy (nejčastěji lesklá nebo matná černá). Navíc se jedná se o velmi citlivou metodu vůči životnímu prostředí, neboť při nanášení se neužívá žádný nebezpečný materiál a nedochází k uvolňování toxických látek.

1_X_cUcqbx9Kq-vFFbfA4Lig

Boční řez PVD úpravy pod mikroskopem Zdroj: intechopen.com


Výhody PVD

Jak již bylo řečeno, úprava PVD je vlastně spojování nanášené vrstvy s podkladem hodinek na molekulární bázi — je do něj „vpitý“, jako je vpitý inkoust tetování do lidské kůže. Nejedná se o nátěr a díky tomu se sám jen tak neoloupe a není běžné ani snadné povrch PVD sedřít. Jelikož se povrch nanáší mechanicky, nejsou v PVD přítomny žádné škodlivé nebo dráždivé chemikálie a povrch je vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku.

Nevýhody PVD

Metoda PVD vznikla jako ochrana průmyslových ocelových řezných kotoučů a vydrží tak hrubé zacházení. Avšak podklad PVD v případě hodinek je, na rozdíl od průmyslových řezných kotoučů, z měkčí oceli (nemluvě o kvalitě PVD nanášení, která se značka od značky liší) a nevydrží srovnatelné podmínky. Přesto platí, že povrch PVD je velmi odolný a pokud se vám povede odloupnout PVD, nejspíš ho odloupnete i s podkladovou ocelí.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení