Jak fungují mechanické hodinky?

Pro fungování mechanického strojku jsou klíčové čtyři následující součásti: pérovník, který je zdrojem energie hodinek; kola a pastorky, které energii přenáší; a kotvový krok s oscilátorem, které regulují rychlost otáčení hodinových kol a tedy i ruček (mají na svědomí “tikání”).

 


Pérovník

Mechanické hodinky potřebují ke svému chodu energii. Energie se ukládá do pérovníku natahováním (utahováním) dlouhé pružiny, která svým odvíjením postupně svou energii uvolňuje: hnací pružina.

Rezerva nátahu je dána především délkou hnací pružiny, která se natahuje korunkou v případě ručního nátahu. V případě hodinek s automatickým nátahem se hodinky natahují “samy”, resp. při pohybu ruky se roztáčí rotor hodinek, který hnací pružinu neustále dotahuje.

 
Kola a pastorky

Hnací pružina přenáší energii na kola a pastorky, které se díky tomu otáčejí. Čím je delší hnací pružina, tím déle dokáže dodávat hodinkovému soukolí energii.

 
Kotvový krok s oscilátorem

Jak ale regulovat rychlost soukolí? Kotvový krok přetváří konstantní energii v trhavý pohyb: tikání. Extrémní pravidelnost kmitů oscilátoru zaručuje přesnost hodinek. Trvání jednoho kmitu se určuje nastavením délky pružinky tenké jako lidský vlas: vlásek.

jicistroj 

Výhody křemíkového vlásku strojku Tissot Powermatic 80 Silicon

  • až 80h rezerva nátahu
  • certifikace přesnosti COSC
  • strojek vyrobený ve Švýcarsku
  • odolává magnetickému poli (magnetické pole může působit na kmity setrvačky a tím měnit přesnost hodinek)
  • odolává teplotním změnám (teplotní změny můžou měnit vlastnosti vlásku a tím měnit přesnost hodinek)
  • skvělá přesnost

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení